Kup, będziesz lepszy…

Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Za pieniądze, których nie mamy. Aby zaimponować ludziom, których nie znamy. Tak powiedział Brad PItt w „Podziemnym kręgu” film, który polecam wszystkim.

Czym jest Konsumpcjonizm 

Definicja:

Konsumpcjonizm – polega na nieusprawiedliwionym, zdobywaniu dóbr materialnych.

Tak jak wspomniałem wyżej, kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Skoro nie potrzebujemy czegoś. po co zatem, to kupować.

Jest wiele powodów ku temu:

  • Chęć zaimponowania innym
  • Potrzeba kupowania (uzależnienie)
  • Kupowanie jako sposób spędzania czasu
  • Dowartościowywanie się – najgłupsze

Nienawidzę tych ludzi

Którzy kupują, aby czuć się dobrze. Kupują sobie koszulki po 200 złotych i uważają się lepsi. Gardzę takimi ludźmi. Przecież to tylko rzeczy, co za różnica, jak się ubierasz. Nie zmienia to faktu, jakim człowiekiem jesteś.

Tak myśle. Dla mnie rzeczy nie mają wartości. Ale po chwili zastanowienia, patrzę na swojego: Mac booka, iPhone, iPada i moje „Jordany” (takie buty). Ja też jestem konsumpcjonistą….

Świątynie konsumpcji

Już nawet nie chodzimy, na zakup do sklepu. Nie chodzimy nawet do centrów handlowych. Chodzimy do „GALERII Handlowej”. To już nie sklepy, to świątynie konsumpcji. Są specjalnie tworzone, coraz większe. Jeśli powiedzieć Polakowi w latach 70’, że sklepy będą tak duże, że będą mieć własne mapy, własne uliczki i nazwy tych ulic. Gwarantuje, że uznał by cię za wariata i czym prędzej odesłał do lekarza. Dziś w centrach mamy wszystko: sklepy, restauracje, kina, siłownie, kawiarnie, okulistów. Są konstruowane tak, aby wejść i spędzać całe dnie. Wszystkie światła, przytulna muzyka, wszytko to, aby wyciągnąć z ciebie jak najwięcej pieniędzy.

Jesteś czy nie jesteś?

Niestety każdy z nas jest. Każdy z nas był i będzie konsumpcjonistą. Nawet, nie da się określić zdrowego umiaru w konsumpcji. Nie wiemy czy kupujemy, bo potrzebujemy, czy może reklama wykreowała w nas taką potrzebę. Jak to powiedział Rysio w filmie „ Czas surferów”: nie ma rzeczy, których byśmy nie potrzebowali, są tylko potrzeby, których jeszcze nie znamy. Zastanów się czasem, zanim zaczniesz wydawać w swojej ulubionej „galerii”.

A ty biegnący za marzeniami, chodzisz do sklepu czy galerii?

Dojechany

Coś o mnie.. Hm.. Bloger,  Youtube’r, coraz mniej przejmujący się opinią innych, goniący za marzeniami szczęśliwy chłopak. O czym jest mój blog i kanał na youtubie? W zależności od mojego nastroju, który jest dużą zmienną w tym równaniu. Raz lubię ciężko pracować, a raz wyluzować się i obijać przez cały dzień, patrząc w sufit i myślec o innym świecie. Jednego dnia lubię horrory, po których strach iść kinowym korytarzem, innego zaś wolę komedie, na których będę się beztrosko śmiał, jak kilkuletni chłopczyk. Innymi dniami  spędzam dnie na oglądaniu batmana albo supermana. Zobaczycie tu recenzje takich aut, które dużo palą, a ich silniki zapewniają niesamowite emocje, innego dnia będę prezentował małe autka, które mało palą i bardziej są dedykowane kobietom. Robię to na co mam ochotę i kiedy mam na to ochotę, na pewno moje teksty nie będą obiektywne. To mogę wam obiecać w ciemno. Bo ten blog będzie taki jaki Ja jestem, a nie jestem i nigdy nie byłem obiektywny. Zawsze taki sam, wyznający te same wartości i trzymający się tych samych zasad. Uważam takie zachowanie za strasznie nudne, a na pewno nie rozwijające, przynajmniej dla mnie jest. Mój blog przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie potrafią podjąć prostej decyzji - zawsze doszukując się drugiego dna.

Zobacz również

Dołącz do dyskusji